Programme Line-up (MONDAY)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 Choral Music Wendy Nogwaba & Mr Ncokwana
03h00-06h00 Morning Rush Xolani Mendu
06h00-09h00 AM Vibe Mthokozisi Mlenzana & Moroesi Mokatsoane
09h00-12h00 Fumana ulwazi Noluvo Lila
12h00-15h00 HMC Pheelo Kgotsong
15h00- 18h00 N2 Fast Lane Wendy Nogwaba (Sport Presenter Sinethemba Mbekwa)
18h00-21h00 Sebatsha/Rona ribatsha Mbekezeli Kufa
21h00-00h00 Ezabahlali Felix Ndongeni

Programme Line-up (Tuesday)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 Sport Academy Nceba Madikiza
03h00-06h00 Morning Rush Xolani Mendu
06h00-09h00 AM Vibe Mthokozisi Mlenzana & Moroesi Mokatsoane
09h00-12h00 Fumana ulwazi Noluvo Lila
12h00-15h00 HMC Pheelo Kgotsong
15h00- 18h00 N2 Fast Lane Wendy Nogwaba
18h00-21h00 Sebatsha/Rona ribatsha Mbekezeli Kufa
21h00-00h00 Ezabahlali Felix Ndongeni

Programme Line-up (Wednesday)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 Siphezu Kwengoma Zamile Phandle
03h00-06h00 Morning Rush Xolani Mendu
06h00-09h00 AM Vibe Mthokozisi Mlenzana & Moroesi Mokatsoane
09h00-12h00 Fumana ulwazi Noluvo Lila
12h00-15h00 HMC Pheelo Kgotsong
15h00- 18h00 N2 Fast Lane Wendy Nogwaba
18h00-21h00 Sebatsha/Rona ribatsha Mbekezeli Kufa
21h00-00h00 Ezabahlali Felix Ndongeni

Programme Line-up (THURSDAY)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 The Touching Zone Sinethemba Mbekwa
03h00-06h00 Hlale Ethembeni Nkosiphendule Mlamla
06h00-09h00 AM Vibe Mthokozisi Mlenzana & Moroesi Mokatsoane
09h00-12h00 Fumana ulwazi Noluvo Lila
12h00-15h00 HMC Pheelo Kgotsong
15h00- 18h00 N2 Fast Lane Wendy Nogwaba
18h00-21h00 Sebatsha/Rona ribatsha Mbekezeli Kufa
21h00-00h00 Ezabahlali Felix Ndongeni

Programme Line-up (Friday)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 The Touching Zone Sinethemba Mbekwa
03h00-06h00 Hlale Ethembeni Nkosiphendule Mlamla
06h00-09h00 AM Vibe Mthokozisi Mlenzana & Moroesi Mokatsoane
09h00-12h00 Fumana ulwazi Noluvo Lila
12h00-15h00 HMC Pheelo Kgotsong
15h00- 18h00 N2 Fast Lane Wendy Nogwaba
18h00-21h00 Sebatsha/Rona ribatsha Mbekezeli Kufa
21h00-00h00 Global Charts

Programme Line-up (SATURDAY)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
00h00-03h00 Ezamzukwana
03h00-06h00 Isingqi Sakwantu Zamile Phandle
06h00-09h00 Choral Music Mr Ncokwana
09h00-11h00 Born Frees Phindile Mtsi & Vusumzi Nokhwabusa
11h00-15h00 African Music Lwandiso Mqhoboshwana
15h00- 17h00 Sport Buzz Alungile Qumba & Moroesi Mokotsaone
17h00-19h00 Kgotsong Mlulami Yeki
19h00-021h00 Siphezu Kwengoma Zamile Phandle
21h00-01h00 Party Time Xolani Mendu

Programme Line-up (Sunday)

Time slot Name of the Show Presenter Hosting
01h00-04h00 Imvelaphi ngobukhosi bezizwe Simphiwe Tyaleni
04h00-06h00 Sicathamiya Mbekezeli Kufa
06h00-09h00 Sunday Revival Felix Ndongeni
09h00-12h00 Bless My Soul Sibongile Sifolo
12h00-15h00 Mina Nawe Phumza Qulu
15h00- 17h00 Sport Buzz Alungile Qumba and Moroesi Mokotsaone
17h00-18h00 Current affairs
18h00-21h00 Ziyamazi Umelusi Nombini Maqelane & Lungani Gotye
21h00-00h00 Jazz Nombini Vukile Ntwana